خاستگاه اشو زرتشت

در یشت‌های کهن اشو زرتشت در «ایران‌ویج (اَریّانَ و یَوچَه)» در ساحل رود «دائیتی» در سرزمین قبایل ایرانی زاده شد. در زامیادیشت زیستگاه زرتشت را در ناحیه ئی می‌داند که در آن دریاچه «کوسَویّ» (که ممکن است همان دریاچه هامون باشد) است‌. به هر تقدیر ناحیه «ایران‌ویج» گاه خوارزم پنداشته می‌شود و گاه آن را آذربایجان‌ و بعضاً به سبب مراسمی مذهبی که در ستایش «اَرُدویسورااناهیتا» می‌شود آن را در سیستان ذکر کرده‌اند.همچنین هندشناسانی مانند مایکل ویتزل سرزمین اصلی وی را کوهستان‌های سرد افغانستان مرکزی دانسته‌اند.اما در یسنا اشاره می‌شود که زرتشت یا بزرگترین رهبر روحانیت زردتشتی در جایی به نام «رقاً دفن است بندهشن این»رقاً را همان ری می‌دانددر قرن ۱۰ میلادی نویسنده ایرانی محمد الشهرستان که اصلیتش از ترکمنستان بود پیشنهاد کرد که پدر زردتشت از آتورپاتکان و مادرش از ری بوده است.در هر صورت زرتشت از سرزمینی کهنی برخاست که مردمانش آریایی بودند.

در زادسپرم (۱۵/۱۰)، زادگاه زرتشت در مکانی در چیچست در نظر گرفته می‌شود. چیچست، در اوستا، نام دریاچه‌ای اسطوره‌ای در شرق ایران است.

بزرگترین سند درباره زرتشت گاثه‌ها، یا سرودهای وی می‌باشد.از این سروده‌ها که با زبانی بسیار کهن گفته شده از نام و نشان و آموزش‌ها و ایجاد یک دگرگونی ژرف در فکر و اندیشه دینی و اجتماعی آن عصر آگاه می‌شویم.در خصوص زمان زرتشت منابع تاریخی روایات مختلفی را ذکر کرده‌اند که برخی از این روایت‌ها اختلاف زیادی با یکدیگر دارند، اما بر اساس آنچه که بیشتر محققان بر آن اتفاق نظر دارند .خاستگاه زرتشت  مورد اختلاف نظر می‌باشد، اما در این خصوص هم نظر بیشتر مورخان و محققان بر این است که خاستگاه وی خاور ایران آن زمان بوده و برخی حدود بلخ را خاستگاه زرتشت می‌دانند.در اوستا زادگاه زرتشت ایران ویچ‌ ajdeaV-anayriA آمده است.بنابر تحقیقات انجام شده این مکان در شمال شرقی ایران و حدود خوارزم بوده است.

همچنین بسیاری از خاورشناسان غربی مانند آنکتیل دوپرن بلخ را زادگاه زرتشت دانسته‌اند.اما معتبرترین روایات خاستگاه وی را آذربایجان ذکر نموده اند.

/ 0 نظر / 36 بازدید